Przędza trudnopalna.

W składzie surowcowym przędza trudnopalna posiada bawełnę i wiskozę.

Dostępne grubości występują w zakresie:

  • Tex 25/1   do Tex 150 /1
  • Nm 40/1  do Nm 7/1
  • Ne  24/1  do Ne  4/1

Przędza trudnopalna – jakość.

Wykorzystane w procesie produkcji przędzy, włókna bawełniane, są wysokiej jakości. Pochodzą od renomowanych Europejskich dostawców wyspecjalizowanych w produkcji włókien przeznaczonych do przędz wykorzystywanych w przemyśle tekstylnym oraz  w innych gałęziach przemysłu. Włókna bawełniane przechodzą proces selekcji w celu zapewnienia producentom przędzy surowca o jak najwyższych parametrach technicznych. Mowa jest tutaj o parametrach pozwalających łączyć włókna bawełniane wraz z włóknami celulozowymi. Dzięki nim nadają się one do obróbki pozwalającej otrzymać specjalne właściwości wykorzystywane później w szeroko rozumianym przemyśle. Jedną z takich właściwości jest trudnopalność rozumiana jako produkt samogasnący lub niepozwalający na rozprzestrzenianie się ognia.

Włókna celulozowe wykorzystywane w produkcji przędzy są to włókna chemiczne do produkcji których podstawowym surowcem jest miazga celulozowa pochodząca z obróbki chemicznej, głównie poprzez działanie wodorotlenku sodu i disiarczanu węgla na miazgę drzew liściastych trzciny, słomy oraz drzew iglastych takich jak sosna ,świerk. Powstały celulozoksentogenian sodu jest rozpuszczany w wodorotlenku sodu co prowadzi do masy zwanej wiskozą przędzalniczą.

Otrzymany w ten sposób płyn przędzalniczy przetłaczany jest przez specjalne dysze, następnie przechodzi proces koagulacji tzn. pod wpływem takiego czynnika jak kwas siarkowy tworzy się rozkład celulozoksantogenianu  sodu  co prowadzi do wytworzenia włókien zwanych włóknami wiskozowymi. Podczas produkcji przędz z włókien ciętych bardzo duże znaczenie ma fakt , że ogólnie włókna celulozowe bardzo dobrze łączą się z włóknami bawełnianymi zachowując swoje właściwości.

Nowoczesna przędza trudnopalna

Włókna celulozowe mają podobne właściwości do włókien bawełnianych ale również bardzo dobrze łączą się z włóknami wełnianymi. Jest to wykorzystywane w procesie produkcji przędz mieszankowych takich jak w/w przędza bawełniana z domieszką wiskozy. Materiał wyjściowy do produkcji przędz to otrzymywane w sposób chemiczny włókna celulozowe, a w tym wypadku włókna wiskozowe, poprzez ich modyfikację nadają przędzy szereg dodatkowych zalet. Zmodyfikowane włókna celulozowe wiskozowe użyte w procesie produkcji przędzy, pod kątem trudnopalności mają istotny wpływ na powstawanie oraz możliwość rozprzestrzeniania się ognia na odzieży, tkaninach, oraz w miejscach gdzie są zastosowane. Podczas kontaktu z tekstyliami w tradycyjnej formie płomień ognia może się bardzo szybko rozprzestrzenić, właściwości trudnopalne są wkomponowane we włókna celulozowe, a co za tym idzie w oferowaną przez nas przędzę w postaci związków chemicznych, które trwale ograniczają możliwości zapłonu produktów wykonanych z przędzy trudnopalnej.

Wymogi rozwoju gospodarki wymuszają stosowanie nowych innowacyjnych technologii w przemyśle jedną z nich jest zastosowanie przędz trudnopalnych w dziewiarstwie, tkactwie, pasmanterii. Nasze przędze mogą być z powodzeniem stosowane w produkcji skarpet, rękawic ochronnych, tkanin trudnopalnych, dzianin trudnopalnych , pasmanterii, lin, oraz w termoizolacji oraz produkcji uszczelnień.Wyżej wymieniona przędza może być dostarczana w kolorze ecru lub w kolorach zamawianych przez klienta.